Každý, kto sa začne zaoberať myšlienkou výstavby svojho vysnívaného príbytku by sa mal zamyslieť nad energetickou hospodárnosťou. Čo to vlastne znamená?
Od členských štátov Únie, ktorej je Slovensko aktívnym členom sa vyžaduje, aby podporovali zavádzanie vyššieho počtu budov s takmer nulovou spotrebou, ktoré budú uvedené na trh. Čo to v praxi znamená?
Investor v spolupráci s architektom musí vynaložiť také úsilie, aby docielil čo najnižšie straty v oblasti vykurovania, ohrevu TÚV, vetrania, chladenia a osvetlenia.
Tomuto problému majú napomôcť účinnejšie a efektívnejšie technológie vykurovania ako napríklad infra fólie KS-25 PTC. Využívanie úspornejších bojlerov, varných dosiek, LED osvetlenie, rekuperačné systémy, riadenie žalúzií atď.
Vykurovanie sa podieľa na spotrebe celkovej elektrickej energie domu v rozmedzí 60 - 65%. Dôležitým aspektom je kvalitné zateplenie budovy a minimalizácia tepelných mostov a strát. Ak investor splní požiadavky na pasívny typ RD, kde je spotreba v rozmedzí 5 – 15 kWh/m2/rok, má predpoklady na úspory a rýchlejšiu návratnosť vložených investícií.
Na záver netreba zabúdať, že na kvalite sa nešetrí.